Idealna obróbka
metalu

Oferujemy obróbkę skrawaniem konstrukcji i elementów wielkogabarytowych na maszynach CNC oraz usługi w zakresie spawania, cięcia gazowo - plazmowego blach stalowych oraz ślusarstwa

Lakierowanie proszkowe: Malowanie proszkowe czy na mokro

lakierowanie proszkowe

Malowanie proszkowe polega na nakładaniu specjalnej farby proszkowej na powierzchnię metalu. To alternatywa wobec tradycyjnego malowania na mokro. Warto przyjrzeć się nieco bliżej obu metodom i poznać ich wady oraz zalety.

Malowanie proszkowe i na mokro

Koszt malowania proszkowego jest nieco wyższy niż standardowego malowania na mokro. Warto jednak pamiętać, że w przypadku metod proszkowych jesteśmy w stanie wykorzystać 100% farby bez żadnych strat. Jeśli farba nie przylegnie do lakierowanej powierzchni, może zostać odzyskana i użyta w dalszych etapach malowania. Dodatkowo zasycha ona bardzo szybko niż w przypadku standardowego malowania na mokro. Malowanie proszkowe zapewnia trwałe efekty i estetyczne efekty.

Na mokro można pomalować prawie każdy materiał, a rodzajów farb jest bardzo wiele i można je dopasować adekwatnie do malowanej powierzchni. Lakierowania proszkowego nie zastosujemy do wszystkich powierzchni. Proszkowo maluje się przede wszystkim metale, znacznie rzadziej drewno czy materiały drewnopochodne, a sporadycznie szkło i ceramikę. Nie bez przyczyny lakierowanie proszkowe kojarzy się przede wszystkim z metalem.

Malowanie proszkowe nie ma sobie równych pod względem trwałości pokrycia. Nawet najdroższa farba na mokro nie jest w stanie zagwarantować tak jednolitej powłoki, która będzie odporna na czynniki chemiczne i atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, wilgoć. To zdecydowana przewaga malowania proszkowego nad standardowymi metodami.

Estetyka malowania w obu przypadkach może być wysoka w zależności od m.in. jakości farby czy umiejętności osoby malującej. Problemy mogą pojawiać się jednak po pewnym czasie od malowania, podczas użytkowania pomalowanych przedmiotów. Niestety farby na mokro mogą po pewnym czasie zmieniać swój pierwotny odcień, matowieć, płowieć. Z uwagi na fakt, że wykazują one niższą odporność na czynniki zewnętrzne, po pewnym czasie może dojść do łuszczenia się farby. Lakierowanie proszkowe eliminuje problemy tego rodzaju, dlatego też tą metodą malowane są m.in. karoserie samochodów.