Idealna obróbka
metalu

Oferujemy obróbkę skrawaniem konstrukcji i elementów wielkogabarytowych na maszynach CNC oraz usługi w zakresie spawania, cięcia gazowo - plazmowego blach stalowych oraz ślusarstwa

Frezowanie CNC: Specyfika i zastosowanie frezowania CNC

cięcie stali laserem

Frezowanie CNC to rodzaj obróbki skrawaniem, umożliwiający obrabianie płaszczyzn, kanalików, uzębień, rowków i powierzchni kształtowych. Obróbka metali metodą CNC jest stale ulepszana wraz z rozwojem innowacyjnych technologii.

Obróbka skrawaniem jest niezwykle precyzyjną metodą. Dzięki niej uzyskuje się odpowiednią chropowatość powierzchni, a każdy szczegół jest niezwykle dokładny i zgodny z projektem. Wykorzystywana jest m.in. w lotnictwie, motoryzacji, elektronice, automatyce, a nawet medycynie. Najczęściej wykonywane jest przez profesjonalne firmy świadczące usługi z zakresu obróbki skrawaniem CNC.

Specyfika frezowanie CNC

Frezowanie CNC to jedna z najczęściej stosowanych metod obróbki skrawaniem. Wykorzystując różne ostrza, można uzyskać najróżniejsze formy. Używane bywa do obróbki stali, a także tworzyw sztucznych i drewna.

Frezowanie CNC to wszelkie metody obsługiwane komputerowo. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania komputerowego można za każdym razem uzyskać precyzyjne elementy frezowane, co znacznie przyspiesza cały proces obróbki. Podczas frezowania można obrobić powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny.

Frezowanie wykonywane jest na obrabiarce, frezarce, i polega na oddzieleniu warstwy materiału przy zastosowaniu obracającego się narzędzia, czyli freza. Frez wykonuje obrotowy ruch główny skrawania, a obiekt ruch posuwowy względem freza. Zęby freza wchodzą wówczas w materiał, wytwarzając różnej grubości wióry.

Jeśli skrawanie dokonywane jest ostrzami leżącymi na powierzchni walcowej, mówimy o frezowaniu obwodowym. Jeżeli zęby położone są na powierzchni czołowej, mamy do czynienia z frezowaniem czołowym. W zależności od kierunku ruchu posuwowego w stosunku do freza możemy wyróżnić frezowanie przeciwbieżne i współbieżne. Różne mogą być również wymiary frezowania CNC, w tym: 2D, 3D i 5D.