Ogólna charakterystyka procesu elektrolitycznego osadzania metali i znaczenie właściwego doboru powłok:
Do najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania metody elektrolitycznego osadzania metali w porównaniu z innymi metodami należą:
- duża równomierność otrzymywanych powłok,
- możliwość otrzymywania powłok o żądanej grubości (w stosunkowo szerokim zakresie),
- niska temperatura pracy kąpieli (nie przekraczająca temperatury wrzenia wody),
- stosunkowo mała porowatość otrzymywanych powłok,
- duża czystość nakładanych powłok,
- możliwość ścisłej kontroli przebiegu procesu osadzania,
- małe straty osadzanego metalu,
- możliwość osadzania wielu metali i stopów jako powłok jedno- i wielowarstwowych,
- możliwość otrzymywania powłok o różnych twardościach i o różnej odporności korozyjnej w zależności od środowiska, w którym mają być użytkowane,
- dobra przyczepność powłok,
- duża szybkość nakładania powłok,
- możliwość automatyzacji procesu nakładania powłok.
W poszczególnych przypadkach zastosowań procesu elektrolitycznego osadzania metali jedna lub więcej z wymienionych korzyści uzasadnia często wyższość tej metody nad innymi metodami nakładania powłok metalowych. Procesy elektrolitycznego nakładania metali nadają się do stosowania wówczas, gdy chodzi o uzyskanie powłok czystych, jedno- lub wielowarstwowych, raczej o niedużych dokładnie regulowanych grubościach, najczęściej nie przekraczających kilkudziesięciu mikrometrów, na stosunkowo małych powierzchniach.
Do właściwego zastosowania danego rodzaju powłoki galwanicznej w określonych warunkach użytkowania konieczna jest dokładna znajomość wielu ściśle ze sobą powiązanych czynników. Czynniki te wynikają zarówno z charakterystyki środowiska korozyjnego, w którym mają być użytkowane wyroby pokryte powłokami galwanicznymi, jak i z własności metalu powłoki i metalu podłoża. Bez dokładnej znajomości tych czynników oraz czynników ekonomicznych, związanych z kosztami nakładania powłok, niemożliwe jest projektowanie produkcji jakichkolwiek wyrobów, których powierzchnie mają być pokrywane powłokami galwanicznymi.
Właściwy dobór powłoki decyduje o możliwości nałożenia jej przy najniższych kosztach produkcji, z równoczesnym zapewnieniem wymaganej jakości oraz przewidywanego okresu użytkowania wyrobów.
Odpowiednio dobrane i właściwie wykonane powłoki galwaniczne przyczyniają się do ogólnej poprawy jakości wyrobów, ich właściwego i niezawodnego funkcjonowania oraz do przedłużenia czasu ich użytkowania.
W wielu przypadkach wprowadzenie pewnych dodatkowych operacji w procesach elektrolitycznego osadzania metali pociąga za sobą (u producenta) pewną podwyżkę kosztów produkcji (przeważnie stosunkowo nieznaczną), niemniej jednak daje w ostatecznym wyniku znaczne efekty ekonomiczne, odczuwalne dopiero przez użytkownika.